دسته‌بندی نشده

: دیگ عرق گیری زاهدان

استان سیستان و بلوچستان با وسعت زیاد و آب و هوای متنوع با دریای عمان گره خورده است.بالا بودن میانگین دما و بهره گیری از بادهای موسمی پوشش گیاهی متفاوتی در این منطقه به وجود آورده است.استان سیستان و بلوچستان در حوزه کشت گیاهان دارویی گرمسیری و گیاهان ادویه ای پتانسیل فراوانی دارد و 300 گونه گیاهی، با ارزش دارویی در این خطه شناسایی شده است که برخی بومی و خاص استان می باشد.آلوئه ورا، مریم گلی،پونه ،خارشیر، بومادران و بارهنگ از جمله گیاهان دارویی خودروی این منطقه هستند.کاشت گل محمدی و گلابگیری هم اخیرا در این منطقه به صورت پراکنده انجام می گیرد. عدم فرآوری گیاهان دارویی و به دنبال آن نبودن  بازار مناسب از مشکلات توسعه صنعت گیاهان دارویی در این استان می باشد.در صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی و استفاده از ابزار آلات مدرن می توان تا حد زیادی این مشکلات را برطرف ساخت.

دیگ عرق گیری زاهدان یکی از این ابزارهاست. دیگ عرق گیری زاهدان عمل تقطیر و سرد کردن را در دمای پایین انجام می دهد و عرق شفاف و زلالی تولید می کند که هیچ گونه املاح و مواد معدنی در آن نیست. همچنین این دیگ عرق گیری برای خروج گازهای اضافی اگزوزدار طراحی شده است.

جنس دیگ عرق گیری زاهدان استیل است، که نسبت به آلومینیوم در مقابل حرارت و خوردگی مقاوم تر است و هیچ منفذ و روزنه ای در بدنه آن وجود ندارد که بو و بخار از آن بیرون بزند.

بهترین دیگ عرق گیری

چند نکته در مورد کار با دیگ های عرق گیری

حجم مواد ریخته شده درون دیگ باید 5 تا 10 سانتی متر از لبه دیگ فاصله داشته باشد تا مواد، فضای کافی برای جوشیدن و ترکیب شدن داشته باشد.

هر چقدر گیاه بیشتر از آب باشد عرق خالص تر خواهد شد ولی اگر آب بیش از حد مجاز در دیگ ریخته شود، عرق غلظت و خاصیت خود را از دست می دهد.بر اساس گنجایش دیگ عرق گیری، مقدار آب معمولا 3 یا 4 برابر وزن گیاه است.

آب استفاده شده در دیگ باید کاملا زلال و بهداشتی باشد تا عرقی که تولید می شود رسوب و ذرات خارجی نداشته باشد.گلاب و یا عرق خوب باید کاملا بی رنگ باشد.

افزایش دما در عمل تقطیر باید آهسته و ملایم باشد، زیرا افزایش دما بعضی از اجزای معطر سبک تر را با هوای باقیمانده از دیگ تقطیر خارج می کند.

اگر کندانسور(سرد کننده)جدا از دیگ تعبیه شده است، باید پایین تر از دیگ قرار گیرد و از پیچ خوردگی و تا شدن شلنگ رابط جلوگیری شود.

درب دیگ عرق گیری معمولا قوسی یا گنبدی است که به خروج آسان تر بخارات فشرده کمک می کند.

می توان کشت گیاهان دارویی با نیاز آبی کم را در منطقه توسعه داد و با راه اندازی دیگ های عرق گیری که به تخصص و سرمایه زیاد نیاز ندارد، بهره برداری مناسبی از آن ها به عمل آورد.

استان سیستان و بلوچستان با کشورهای پاکستان و افغانستان هم مرز است که بازار مناسبی برای فروش و صادرات این گیاهان با ارزش محسوب می شود و برای ساکنان این استان اشتغال پایدار به همراه دارد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *