دسته‌بندی نشده

دیگ عرق گیری شهر کرد

بر اساس آمارهای جهانی 80 درصد مردم کشورهای آسیایی و آفریقایی از طب سنتی و عرقیجات گیاهی برای درمان بیماری های مختلف استفاده میکنند.در کشورهای توسعه یافته مانند آلمان و فرانسه به دلیل استقبال روز افزون مردم،مسئولان بهداشت و درمان اقدام به انتشار لیستی از گیاهان دارویی و گیاهان سمی کرده اند.در کشور ما هم، استان چهار محال و بختیاری به دلیل ویژگی های طبیعی و اقلیمی مانند نوع خاک، بارش قابل توجه، دمای هوا و موقعیت جغرافیایی ارتفاعات، پوشش گیاهی متنوع و گسترده ای دارد و به مهم ترین رویشگاه گیاهان دارویی در کشور تبدیل شده است.تاکنون بیش از 8000گونه گیاهی در ایران شناسایی شده اند که نزدیک به 1300 گونه در طبیعت بختیاری شناسایی شده است و 27 گونه خاص استان است که در هیج یک از مناطق دنیا رشد نمی کند.یکی از این گیاهان، برنجاس است که به وفور در طبیعت بختیاری یافت می شود و برای دستگاه گوارش بسیار مفید است.ازگیاهان دیگر این منطقه می توان به آویشن، کرفس کوهی،تره کوهی و ریواس اشاره کرد.پوشش گیاهی طبیعی استان چهار محال و بختیاری یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی این استان به شمار می رود.

این استان ظرفیت های بالایی در حوزه تولید عرقیجات گیاهی دارد و برای این که بتوانیم از این ظرفیت بهره بیشتری ببریم باید زمینه صنعتی شدن تولید فرآورده از آن ها را فراهم کنیم. یکی از این روش های صنعتی شدن، استفاده از دیگ های عرق گیری می باشد که اخیرا دیگ های عرق گیری مجهزی در استان طراحی و عرضه شده است.

اساس کار دیگ های عرق گیری

اساس کار دیگ های عرق گیری حالت تقطیر می باشد. تقطیر یکی از روش های متداول جدا سازی مواد از یکدیگر به علت تفاوت در نقطه جوش است.در این فرایند مایعات ابتدا به بخار تبدیل شده، سپس بخارات حاصل از گرما، سرد و به قطرات مایع که همان عرق خالص است تبدیل می شود. معمولا با عمل تقطیر می توان ترکیبات معطر را بدون تغییر از گیاه خارج کرد.دیگ عرق گیری شهر کرد کل این فرایند را در دمای پایین انجام می دهد زیرا در دمای پایین، سرد شدن بخار بهتر انجام می شود و عرق خنک تر و با کیفیت تری از دستگاه بیرون می آید . در دمای بالا بعضی از اجزای معطر سبک تر، با هوای باقیمانده از دستگاه تقطیر خارج می شود. قسمت خروجی دیگ عرق گیری شهر کرد که عرق خالص را بیرون می دهد از لوله دو جداره ساخته شده است.علت استفاده از لوله دو جداره این است که عرق هر چه بیشتر سرد شود و هم این که بخار با فشار زیاد را مهار کند.

دیگ عرق گیری شهر کرد برای خروج گاز های اضافی، اگزوزدار طراحی شده است و از جنس استیل است و ضخامت کافی را دارد، پس دیگر لازم نیست نگران آب بندی دیگ عرق گیری یا گلاب گیری تان و هدر رفت بخار باشید و از خمیر یا پارچه نخی برای این کار استفاده کنید.

بهترین دیگ عرق گیری

در استان چهار محال و بختیاری، توسعه کشت گیاهان دارویی در کنار حفظ رویشگاه های طبیعی به اشتغال پایدار و بهبود وضعیت معیشتی مردم به خصوص در جوامع روستایی کمک می کند.


سفارش و خرید

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *