دسته‌بندی نشده

دیگ عرق گیری

خواص دارویی گیاهان از دیرباز تاکنون مورد توجه بوده است و برای درمان امراض مختلف از عرق گیاهان استفاده می کردند.اما اگر عرق گیری گیاهان دارویی درست انجام نشود تاثیر معکوسی روی بیماری خواهد گذاشت. .به عنوان مثال اگر در دیگ عرق گیری علاوه بر برگ گیاه،چوب های اضافه گیاه هم ریخته شود، مقداری متانول که نوعی الکل و ماده ای فوق العاده سمی می باشد و از تقطیر تخریبی چوب به دست می آید، در ترکیب عرق به وجود می آید که باعث ایجاد مسمومیت های کبدی و خصوصا سمی شدن سلول های عصبی می شود.پس برای تولید عرقیات گیاهی باید چوب ها را کاملا جدا کرد و فقط از گل و گلبرگ ها استفاده نمود.

یکی از عرقیجات محبوب ایرانیان، گلاب می باشد که بعد از سکنجبین بیشترین مصرف را در بین ایرانیان داشته است.گلاب از تقطیر گل محمدی به دست می آید و در زمان خاصی از سال از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد ماه انجام می گیرد.از هر یک کیلو گل محمدی که در دیگ گلاب گیری ریخته می شود، یک کیلو گلاب به دست می آید.گلابگیری در شهر های مختلفی انجام می شود ولی در کاشان قدمت دیرینه ای دارد. گل محمدی که در کاشان می روید در مقایسه با شهرهای دیگر با کیفیت تر است.

چیدن گل محمدی در این شهر با انجام مراسم مذهبی خاصی همراه است و از زمان گذشته تاکنون افراد هنگام چیدن گل محمدی به محض این که نام این گل را می شنوند صلوات می فرستند.

گلاب خواص بی شماری دارد.به کسانی که افسردگی و ضعف اعصاب دارند، توصیه می شود گلاب را در اتاق خود اسپری نمایند.

امروزه برای گرفتن عرق گیاهان و گلاب از دیگ عرق گیری و یا دیگ گلاب گیری استفاده می کنند که کاربرد آسان تر و بازدهی بیشتری دارند.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه عرق گیری

دیگ جوش که از جنس استیل و بدون جوشکاری و لحیم کاری ساخته شده که برای سلامتی مضر نیست و ضد زنگ است.جنس استیل دیگ باعث می شود اسانس گیری از گیاه، به بهترین شکل ممکن انجام شود.

قسمت خنک کننده بخار یا کندانسور که وسیله ای است که وظیفه خنک کردن بخار خروجی از دیگ عرق گیری و عمدتا تبدیل مایع به بخار را بر عهده دارد.

لوله خروجی که دو جداره طراحی شده است. لوله دو جداره، عرق خروجی را هر چه بیشتر سرد می کند و بخار با فشار زیاد را بهتر مهار می کند که منجر به محصول عرق باکیفیت تر خواهد شد.

یک سرشلنگی در قسمت خنک کننده دیگ عرق گیری، جهت ورود آب سرد به قسمت خنک کننده و در طرف دیگر، شیر خروجی آب گرم تعبیه شده است. هر گاه احساس کردید که سرعت تقطیر پایین آمده، جهت ورود آب خنک به کندانسور، شیر ورودی آب را باز نمایید تا آب تازه و خنک با آب داغ شده تعویض گردد و پس از خنک شدن دوباره بدنه مخزن،شیر ورودی آب را ببندید تا آب هدر نرود.

دیگ های عرق گیری تنوع زیادی دارند که بر اساس نوع مصرف و نیازی که دارید، می توانید نوع مناسب آن را انتخاب نمایید.


سفارش و خرید

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *